add_box

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ HÜKÜMLERİNİN ÖDENMESİ


view_headline Konu
06-10-2016, Saat: 13:43
#1
tarkanya
tarkanya
Konuları:
5
Yorumları:
12
Kayıt Tarihi:
06-10-2016
Rep Puanı:
2
verified_user Yeni Üye
TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ HÜKÜMLERİNİN ÖDENMESİ
Yüksek Hakem Kurulunca Karara bağlanan TİS sonucu işçilerimize 7-8 başlıktan oluşan ödemelerin yapılması aşamasındayız.
En çok başımızı ağrıtan "çocuk yardımı" başlıklı ödeme kalemi. TİS'de "sendika üyesi işçiye 3 cocukla sınırlı olamk üzere her ay .... TL.çocuk yardımı ödenir denilmekte.
İşçilerimizin çocuklarının kimliklerini alıp listelemeye başlarken karşılaştığımız nüanslar şunlar;
1-Sendika üyesi kadın işçimizi eşinden ayrılmış, 2 çocugu var,2 çocukta üniversitede okuyor ama velayetleri babasının üzerinde. Bu durumda olan üye işçiye bu yardım ödenir mi ?
2- İki işçide sendika üyesi ve bir çocukları var.Bu ödeme her iki  işçiye mi yapılacak yoksa tek çocuk için bir işçiye mi ödeme yapıalcak ?
3- Koruyucu aile olan bir sendika üyesi işçimiz var.Bu çocuk için "çocuk yardımı", ve "öğrenim yardımı " ödenebilir mi?

Ayrıca 6356 SK.39.md.yararlanma başlığında ...."sözleşmenin imzalanması tarihinde taraf sendikaya üye olanlar..." göre Yüksek Hakem Kurulunun Karar tarihi sözleşmenin imza tarihi olarak mı değerlendirilmelidir? Yüksek hakem kurulunda kabul edilen TİS le ilgili olarak Esas no, Karar no ve Karar Tarihi bulunmakta olup imza tarihine yönelik bir ifade bulunmamaktadır.
 Bu konularda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.
iyi çalışmalar..
Cevapla
06-10-2016, Saat: 14:19
#2
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Konuları:
42
Yorumları:
178
Kayıt Tarihi:
23-09-2016
Rep Puanı:
20
verified_user Site Kurucusu
RE: TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ HÜKÜMLERİNİN ÖDENMESİ
Merhaba. Öncelikle şunu söyleyeyim; bütün sorularınızın cevabı yine TİS'in içinde yer almaktadır. Nasıl olduğunu şöyle anlatayım:

TİS'in her hangi bir maddesinde çocuk tanımı yapılmış mı? Örneğin "18 yaşından küçük", "evlenmemiş", "üniversitede okuyan" gibi... Buna benzer tanımlamalar yoksa, mantıklı da olsa mantıksız da olsa çocuk kavramından "işçinin çocuğu"nu anlamamız gerekir. Okuyan, okumayan, anne babasının ikisi de işçi olan vs.. Gelelim sorularınıza

1- TİS'te velayete ilişkin bir hüküm yoksa bu kadın işçiye ödenmesi gerektiği kanaatindeyim.
2- TİS'te karı/koca işçiden sadece birine ödeneceğine dair hüküm yoksa ikisine de ödenmesi gerektiğini düşünüyorum. (Normalde mantıksız göründüğünün farkınayım; ama bunun sözleşme hazırlanırken düşünülmesi gerekirdi.)
3- Bu sorunuz ile ilgili net bir fikrim yok. Ama bu konuda da, yine TİS'te bir çocuk tanımı bulunmadığından, ödenebileceğini düşünüyorum.

Ayrıca Toplu İş Sözleşmesinde Arabulucuya ve Hakeme Başvurma Yönetmeliğinin 24. maddesinde yer alan "Kurulun toplu çıkar uyuşmazlıklarına ilişkin kararları kesindir ve toplu iş sözleşmesi hükmündedir." hükmü göz önüne alındığında; eğer yüksek hakem kurulu kararında özellikle yürürlük tarihiyle ilgili bir hüküm yoksa, YHK'nın karar tarihi sözleşmenin yürürlük tarihi olarak değerlendirilmelidir.

Farklı görüşlere açık olduğumu belirtirim.
Cevapla
06-10-2016, Saat: 14:40
#3
tarkanya
tarkanya
Konuları:
5
Yorumları:
12
Kayıt Tarihi:
06-10-2016
Rep Puanı:
2
verified_user Yeni Üye
RE: TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ HÜKÜMLERİNİN ÖDENMESİ
Mustafa bey, aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürlerimi sunarım.
Ayrıca YHK karar tarihi 14/07/2016 olup, TİS'nin yürürlük tarihi ise 15.10.2015-31.12.2016 olarak belirtilmiş.
İmza tarihi olarak baz alacağımız tarih 14/07/2016 mı olmalıdır?
Teşekkür ederim.
Cevapla
06-10-2016, Saat: 15:00
#4
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Konuları:
42
Yorumları:
178
Kayıt Tarihi:
23-09-2016
Rep Puanı:
20
verified_user Site Kurucusu
RE: TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ HÜKÜMLERİNİN ÖDENMESİ
Rica ederim hocam. Bir önceki mesajımda söylemek istediğimi tam ifade edememişim. Sanırım bir düzeltme gerekli. YHK'nin onayladığı TİS artık yürürlükte demektir. Buna göre de TİS'in onaylanmış halinin her maddesi geçerlidir. Eğer TİS'te de yürürlük tarihi ile ilgili hüküm varsa, bu esas alınmalıdır.

Buna göre, YHK tarafından onaylanna TİS'te yürürlük tarihi 15.10.2015-31.12.2016 olarak belirlenmişse o zaman esas alınması gereken tarih aralığı budur. Yani işçilere geriye dönük 15.10.2015 tarihinden itibaren aradaki farklar ödenmelidir.

Şunu da söyleyeyim, bu konuda biraz araştırma yaptım ama net bir Yargıtay kararı vb. bir bilgi yok. Bu benim şahsi düşüncemdir.
Cevapla


[-]
comment Hızlı Cevap
Konu
Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.

Hızlı Menü: