add_box

Sendika davası ne kadar uzayabilir?


view_headline Konu
23-10-2016, Saat: 08:16
#1
ismail
ismail
Konuları:
13
Yorumları:
33
Kayıt Tarihi:
11-10-2016
Rep Puanı:
6
verified_user Moderatör
Sendika davası ne kadar uzayabilir?
Herkese iyi pazarlar,

Konu tek ‘’sendika’’ konu içinde sorular zamanla oluştu. Bu soruları umarım tek soru bütünlüğü içinde kabul edersiniz. Birkaç net bilgi alma ihtimalim var mı?


Geçen sene birçok işçi arkadaşımızla bahar aylarında sendikaya üye olduk. Artık hepimiz sendikanın çoğul sağlayıp işyerine girmesi için beklemeye (sendikadan haber) başladık.


Geçen sene 12 Aralık günü arkadaşlar ile sendikacılarla toplantıda artık sendika iş yerine girdiğine dair sendika üst düzey temsilcisi elindeki kağıtla bize masadan oturduğu yerden gösterdi. Ama arkasından da iş yeri yasal çoğunluğun (çalışan işçi) sayısının sendikanın girmesi için gerekli sayıyı tamamlamadığını gerekçe gösterip dava açtığını bizlere iletti.

İlk dava tarihinde ya da en kısa zamanda işyerine sizin yerinize temsilci olarak gireceğiz dediler. Her geçen ay için dava sonuç alıncaya kadar (bizim lehimize) ücret alacaksınız diye eklediler. Örnek olarak bizimle aynı sektörde iş yapan iş yerine altı ayda mahkeme sonuçlanmış ve altı aylık gecikme parası almışlar.


Her dava günü olduğunda hep mahkeme sonucu ileri tarihe veriyor diye sendikacılar söylüyor. Sebepler bize göre pek inandırıcı gelmiyor. Son olarak bizim davaya bakan hakim görevden alınmış dediler. Telefonla aradığımızda hep ileriye dönük iyi şeyler olacak diyorlar.


Şimdi sorularıma geçmek istiyorum.

Bu mahkeme seyri hakkında ben net bilgiler nasıl alabilirim?
Bu dava sonucu bizim tarafımıza verilirse (geçem zaman farkı ücreti) işçiler ücret alırlar mı?
Sendika bu dava sonuçlanasıya kadar onlarda bizim gibi para alırlar mı?
Artık sendikacılar bize pek inandırıcı gelmediğinden birçoğumuz sendikadan çıkmak istiyor. Bu dava süreç olarak en fazla erteleme olarak uzayıp gider mi, kesin bir sonuç zamanı ne olabilir?
 
Teşekkürler.
Cevapla
24-10-2016, Saat: 10:01
#2
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Konuları:
42
Yorumları:
180
Kayıt Tarihi:
23-09-2016
Rep Puanı:
20
verified_user Site Kurucusu
RE: Sendika davası ne kadar uzayabilir?
İsmail bey merhaba. Aslında bütün sorularınızı temeli, mahkeme sürecine dayanıyor. Bu davanın konusu hakkında net bilgi sahibi olmadan yorum yapılırsa, yanlış yapılmış olur. Bütün sorularınızın cevabını almak için muhakkak mahkeme süreci hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bunun için de sendika avukatından görüşme talep ederek dava dosyasını incelemenizi tavsiye ederim. Kararınızı bundan sonra vermeniz daha sağlıklı olacaktır.
Cevapla
24-10-2016, Saat: 18:56
#3
ismail
ismail
Konuları:
13
Yorumları:
33
Kayıt Tarihi:
11-10-2016
Rep Puanı:
6
verified_user Moderatör
RE: Sendika davası ne kadar uzayabilir?
İyi akşamlar, Mustafa bey. İşçi temsilcisi arkadaşım sendika yöneticisi ile görüştü. Telefonla az önce konuştuğumda arkadaşıma sendika yöneticisi ‘’dava dosyası bilir kişi’’ elindeymiş bu sebeple benim elime geçme imkanı yokmuş. Anca mahkemeyi katılmak isteyenler olursa mahkeme günü bizde katılmak istersek katılımcı olabilirmişiz. Şunu da belirteyim mahkemeye bakan hakim siyasi neden dolayı davadan alındı.

Mustafa bey, size bu konu hakkın da iler ki zamanlarda bu başlık altından bilgi vereyim mi, yoksa konuyu kapatabilirsiniz?

Beni yine çok iyi yönlendirdiniz. Çok teşekkürler.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Information Sendika nasıl kurulur? Mustafa Baysal 0 183 27-09-2016, Saat: 12:04
Son Yorum: Mustafa Baysal

Hızlı Menü: