add_box

Kıdem tazminatı dava dilekçesi


view_headline Konu
25-09-2016, Saat: 04:11
#1
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Konuları:
42
Yorumları:
180
Kayıt Tarihi:
23-09-2016
Rep Puanı:
20
verified_user Site Kurucusu
Kıdem tazminatı dava dilekçesi
İş Mahkemesine kıdem tazminatını almak için dava açan işçi aşağıda örneği bulunan dilekçeyi kullanabilir. Bir avukata vekalet verilerek dava açılabileceği gibi, iş mahkemesine dava açmak için illa avukat tutmak gerekli değildir. İşçi, davayı direkt kendisi de açabilir.

 
...... SAYIN HAKİMLİĞİ'NE
 
İhtiyati tedbir taleplidir.
DAVACI
 
VEKİLİ
 
DAVALI
 
KONU
Fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak üzere ,Davacını iş akdinin işverenlikçe sona erdirilmesine karşın ödenmeyen ....... Kıdem tazminatı(Fesih tarihinden itibaren en yüksek mevduat faiziyle) ....... İhbar Tazminatı ki toplam ....... tazminatın yasal faiziyle birlikte ödetilmesi istemidir.
AÇIKLAMALAR
1-Müvekkil davacı, davalı şirkete ait ...... 'de kurulu bulunan İşyerine ....... tarihinde girmiş ve iş akdinin işverenlikçe sona erdirildiği ....... tarihine kadar sürekli olarak çalışmıştır.
 
2-İş akdinin feshi sırasında davacıya tazminatlarının en kısa sürede Ödeneceği bildirilmiş ,ancak bugüne kadar ödenmediği gibi davacının sözlü başvurularına da olumlu yanıt verilmemiştir.
 
3-Davalı işverenlik bu arada fabrikada bulunan mamul ve yarı mamul malları başka yerlere nakletmeye ve fabrikanın içini boşaltmaya başlamıştır. Bu nedenle davacının tazminatlarının ödetilmesi için Mahkemenize başvuruyoruz.
TEDBİR İSTEMİ
Emeklerinin karşılığı olan Kıdem ve İhbar tazminatlarını alamamak durumuyla karşı karşıya kalan davacı müvekkilin alacağının güvence altına alınabilmesi ve mağdur duruma düşmesinin önlenebilmesi için davalı işverenliğe ait .................. kayıtlı Gayrımenkul ile İşyerinde bulunan menkul mallar üzerine İhtiyati Tedbir konulmasını istemek zorunluluğu doğmuştur.
YASAL NEDENLER
İş Kanunu ve ilgili yasalar.
KANITLAR
Davacının işyeri özlük dosyası,ücret durumu,işverenlikte mevcut ödemeye ilişkin belgeler,iş akdi feshi tebliğ yazısı, vs kanıtlar.
CEVAP SÜRESİ
10 Gündür
İSTEM SONUCU
Delillerimizin toplanarak davamızın kabulü ile fazlaya ilişkin istem ve diğer dava haklarımız saklı kalmak üzere ....... Kıdem tazminatı(İş akdinin sona erdiği tarihten itibaren en yüksek mevduat faiziyle) ....... İhbar tazminatı, toplam ....... tazminatın yasal faizi ile birlikte davalı işverenlikten tahsiline,yargılama giderlerinin davalı tarafa yükletilmesine, 1136 Sayılı Avukatlık Kanununun 4667 Sayılı Kanunla değişik 164/son fıkrası uyarınca karşı taraf vekalet ücretinin Avukat olarak adımıza hükmedilmesini,
Davacı müvekkilin tazminatlarının güvence altına alınabilmesi için işverenin yukarıda tapu kaydı bildirilen taşınmazıyla menkul malları üzerine İHTİYATİ TEDBİR konulmasına karar verilmesini talep ederiz.
EKİ
Vekaletname ve fesih yazısı.
 
 
DAVACI VEKİLİ
 
(1475 s. İş K. m. 14, 17) (4857 s. İş K. m. 25)
 
Ek Dosyalar
.docx kidem tazminati dava dilekçesi.docx 31.04 KB 0
Cevapla


Hızlı Menü: