add_box

İ̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇ş Göremezlik Ödeneği


view_headline Konu
25-05-2017, Saat: 14:23
#1
ozkovlu
ozkovlu
Konuları:
5
Yorumları:
9
Kayıt Tarihi:
25-05-2017
Rep Puanı:
0
verified_user Yeni Üye
İ̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇ş Göremezlik Ödeneği
Alıntı:Merhabalar;
4857 Sayılı İş Kanunun
Hafta tatili ücreti
Madde 46 –
c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri, Çalışılmış günler gibi hesaba katılır.
Geçici iş göremezlik

Madde 48 – 
• İşçilere geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi gerektiği zamanlarda geçici iş göremezlik süresine rastlayan ulusal bayram, genel tatil ve hafta tatilleri, ödeme yapılan kurum veya sandıklar tarafından geçici iş göremezlik ölçüsü üzerinden ödenir. 
• Hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edilir.
• 2 güne kadar istirahatler de ücreti ödenir, 2 günden fazla ise ücreti ve SGK günü kesilir.

denilmektedir.

Benim sorum;
1- Kadrolu İşçi, Taşeron İşçi, İşkur tarafından gönderilen TYP işçisi, bu personellerin tamamına 4857 İş Kanunu mu uygulanır.
2- 3 gün ve üzeri olan raporların ücretini 2 gününü İşveren kalanını SSK mı ödüyor.(SSK nın ödemesi bürüt ücret üzerinden mi ödüyor ve Rapor bitiminde hemen kişinin adına yatıyor mu?)
3- Madde46'da Hekimin vermiş olduğu Hastalık Raporu çalışmış gibi kabul edilir diyor. Madde48'de SSK günü kesilir deniyor. Burada bir tezatlık yok mu?
Cevapla
26-05-2017, Saat: 12:15
#2
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Konuları:
42
Yorumları:
178
Kayıt Tarihi:
23-09-2016
Rep Puanı:
20
verified_user Site Kurucusu
RE: İ̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇ş Göremezlik Ödeneği
(25-05-2017, Saat: 14:23)ozkovlu Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
Alıntı:Merhabalar;
4857 Sayılı İş Kanunun
Hafta tatili ücreti
Madde 46 –
c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri, Çalışılmış günler gibi hesaba katılır.
Geçici iş göremezlik

Madde 48 – 
• İşçilere geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi gerektiği zamanlarda geçici iş göremezlik süresine rastlayan ulusal bayram, genel tatil ve hafta tatilleri, ödeme yapılan kurum veya sandıklar tarafından geçici iş göremezlik ölçüsü üzerinden ödenir. 
• Hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edilir.
• 2 güne kadar istirahatler de ücreti ödenir, 2 günden fazla ise ücreti ve SGK günü kesilir.

denilmektedir.

Benim sorum;
1- Kadrolu İşçi, Taşeron İşçi, İşkur tarafından gönderilen TYP işçisi, bu personellerin tamamına 4857 İş Kanunu mu uygulanır.
2- 3 gün ve üzeri olan raporların ücretini 2 gününü İşveren kalanını SSK mı ödüyor.(SSK nın ödemesi bürüt ücret üzerinden mi ödüyor ve Rapor bitiminde hemen kişinin adına yatıyor mu?)
3- Madde46'da Hekimin vermiş olduğu Hastalık Raporu çalışmış gibi kabul edilir diyor. Madde48'de SSK günü kesilir deniyor. Burada bir tezatlık yok mu?

Merhaba.
1- Bahsettiğiniz personelin tamamı 4857 sayılı kanuna tabidir.
2- SGK 3. günden itibaren öder ve ödeme brüt ücret üzerinden yapılır. Rapor bitiminde başvuru sonrasında kısa süre içinde yatar ama tam süre vermek mümkün değil.
3- Madde 46 hafta tatilinin hak edilmesi açısındandır ve "çalışılmış gibi" kabul edilecek günleri belirtir. Madde lafzından da anlaşılacağı üzere bu günde işçi çalışmamıştır ancak işçi lehine olarak hafta tatili bakımından çalışmış kabul edilmektedir.
Cevapla
26-05-2017, Saat: 15:42
#3
ozkovlu
ozkovlu
Konuları:
5
Yorumları:
9
Kayıt Tarihi:
25-05-2017
Rep Puanı:
0
verified_user Yeni Üye
RE: İ̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇ş Göremezlik Ödeneği
Merhabalar Mustafa bey;
Öncelikle Cevabınızdan dolayı teşekkür ederim.
İkinci sorumda, "SGK 3. günden itibaren öder" dediniz. İşçi 1 gün veya 2 gün rapor aldığında SSK ödeme yapmayacak. Burada ödenmeyen günleri İşveren mi öder?
Cevapla
26-05-2017, Saat: 19:58
#4
ozkovlu
ozkovlu
Konuları:
5
Yorumları:
9
Kayıt Tarihi:
25-05-2017
Rep Puanı:
0
verified_user Yeni Üye
RE: İ̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇ş Göremezlik Ödeneği
(26-05-2017, Saat: 15:42)ozkovlu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar Mustafa bey;
Öncelikle Cevabınızdan dolayı teşekkür ederim.
İkinci sorumda, "SGK 3. günden itibaren öder" dediniz. İşçi 1 gün veya 2 gün rapor aldığında SSK ödeme yapmayacak. Burada ödenmeyen günleri İşveren mi öder?

https://iscidunyasi.com/raporlu-iscinin-...il-odenir/
https://iscidunyasi.com/rapor-parasi-ya-...egi-nedir/

Bu linklerinizde yeterli açılama yapmışsınız.
Cevapla
30-05-2017, Saat: 09:21
#5
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Konuları:
42
Yorumları:
178
Kayıt Tarihi:
23-09-2016
Rep Puanı:
20
verified_user Site Kurucusu
RE: İ̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇ş Göremezlik Ödeneği
Evet, bu yazılarda da yazdığı gibi, günlük ücret hesabıyla çalışan işçilerde ki ülkemizde çalışan işçilerin büyük kısmı böyledir, bu 2 günün ücretini işveren ödemek zorunda değildir.
Cevapla


[-]
comment Hızlı Cevap
Konu
Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.

Hızlı Menü: