add_box

Fabrika işçilerinin serviste geçirdiği süre


view_headline Konu
28-09-2016, Saat: 13:13
#1
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Konuları:
42
Yorumları:
180
Kayıt Tarihi:
23-09-2016
Rep Puanı:
20
verified_user Site Kurucusu
Fabrika işçilerinin serviste geçirdiği süre
Fabrikaların önemli bir kısmında 24 saat esasına göre vardiya sistemi olduğunu biliyoruz. Bu sistemde de genelde 3 vardiya uygulamasına gidilmektedir. Fabrikaların da genelde şehir dışında olduğu düşünüldüğünde, servisle ulaşım kaçınılmaz hale gelmektedir.
 
Bazen serviste geçen sürelerin gidiş ve dönüş dahil saatleri bulduğu bilinmektedir. Peki bu süreler, çalışma süresinden sayılır mı?
 
Bir istisna hariç olmak üzere sayılmamaktadır. Buna göre; aşağıda sayılan hallerde serviste geçen süreler çalışma süresinden sayılır.
-       Taş ocaklarında ya da her ne şekilde olursa olsun yeraltında ya da su altında çalışılacak işlerde işçilerin kuyu, dehliz ve asıl çalışma yerlerine inmeleri ve girmeleri ile bu yerlerden çıkmaları için gereken süreler
-       İşçilerin işverence işyerlerinden başka yerde çalıştırılmak üzere gönderilmeleri durumunda yolda geçen süreleri
-       Demir yolları, kara yolları ile köprülerin yapılması, korunması ya da onarım gibi, işçilerin yerleşim yerlerinden uzak mesafede bulunan işyerlerine hep beraber getirilip götürülmeleri gereken her tür işlerde bunların düzenli ve toplu olarak götürülüp getirilmeleri sırasında geçen süreler
 
Yukarıdaki haller dışında, işçinin işe gidiş ve gelişlerinde serviste geçirdiği süreler çalışma süresinden sayılmamaktadır.
Cevapla


Hızlı Menü: