İşçi Dünyası Forum'dasınız. / İşçi Dünyası Sitesi'ne gitmek için tıklayınız!
Hoşgeldiniz! İşçilere dair her tür konuyu tartışabilir ve sorularınızı iletebilirsiniz. ÜYE OLMADAN DA ZİYARETÇİ OLARAK KONU AÇABİLİR VE YORUM YAPABİLİRSİNİZ.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tek taraflı iş akdinin feshi
(Okunma: 29)
Chetoera
#1
Merhaha,
X firmasında kalite yönetici olarak çalısmaktayım ve iş yerim şehir değişikliği yapmıştır. Tabiki eski ustabaşları ve vardiya amirleride geldi bizimle beraber. Sürekli yönetimin değişmesinden otürü biz beyazyakalar ezildik ve ustabaşları ile vardiya amirlerine yüz verildi. Şimdi ise bu ustabaşları ve vardiya amirleri yüzunden işlerimi yapamamaktayım. Kalite bölümu olunca da bu durum canımı gereğinden fazla sıkmaktadir. Hal böyle olunca tazminatlı çıkış yollarını aramaya koyuldum. Şimdi soruma gelecek olursak "iş yerinde görevlerini yerine getirememekten dolayı iş akdinin tek taraflı feshi söz konusu mudur?" yani almadığım kararların suçlusu olarak gösteriliyorum. Bu durumda nasıl bir yol izlenmesi gerekmektedir? 
Şimdiden teşekkür ederim.
Cevapla
Mustafa Baysal
#2
Merhaba, açıkçası böyle bir gerekçe çok somut olmayacaktır. Daha elle tutulur bir neden bulmanız gerekir. Bu gerekçeyle işten ayrılsanız ve mahkemelik olsanız, takdir edersiniz ki bu durumu ispat etmeniz gerekecektir. Anlattığınız kadarıyla da işinizin zor olacağını söylemem gerekir.
Ara
Cevapla
Ziyaretçi
#3
Kendi personelimin iş yapmasına engel olunuyor ve insanların başka bölüme geçmelerine neden olunuyor. Kanıt dokümanlarım mevcut sadece bu tür bir kanun var ise bunu öğrenmek istemiştim. Duruma göre yönetime şu kanunda diyerek atıfta bulunmam gerekecek.
Cevabınız için teşekkür ederim.
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap
Konu


Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 26-03-2017, Saat: 00:33