İşçi Dünyası Forum'dasınız. / İşçi Dünyası Sitesi'ne gitmek için tıklayınız!
Hoşgeldiniz! İşçilere dair her tür konuyu tartışabilir ve sorularınızı iletebilirsiniz. ÜYE OLMADAN DA ZİYARETÇİ OLARAK KONU AÇABİLİR VE YORUM YAPABİLİRSİNİZ.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Madenciler için haftalık çalışma süresi
(Okunma: 171)
Mustafa Baysal
#1
Star 
İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Madenciler için de öyleydi. Ta ki, Soma maden faciası yaşanana kadar. 301 işçimizin hayatını kaybettiği bu elim kazadan sonra İş Kanununda değişiklikler yapıldı. Bunlardan birisi de maden işçilerinin haftalık çalışma süreleri ile ilgiliydi.

Kanunun 63. maddesinde 2015 yılı nisan ayında yapılan değişiklikten sonra artık madencilerin haftalık çalışma süresi 35 saattir. Ayrıca maden işçileri bir gün içinde de en çok 7,5 saat çalıştırılabilirler.

Bu sürelerin üzerinde çalıştırılmaları halinde maden işçilerine fazla mesai ücreti ödenmesi gerekecektir.
Ara
Cevapla
MUMCU
#2
MUSTAFA BEY MERHABA BEN AHMET ALİ BEN ZONGULDAK TÜRKİYE TAŞ KÖMÜRÜ KURUMUNDA MADEN İŞÇİSİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM 2014 VE 2016 YILLARINDA ANKARA GAZİ ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE KALÇALARDAN AMELİYAT OLDUM İKİ ADET HEYET RAPORU ALDI HEYET RAPORUM DA "AĞIR İŞLERDE ÇALIŞMASI UYGUN DEĞİLDİR YER ALTINDA ÇALIŞMASI UYGUNDUR " DİYOR İŞVERENE BU RAPORLARIMI SUNDUM BENİ YER ALTINA VERMİYORLAR BOŞ PREVÜ YOK VE BEDEN GÜCÜ YÖNETMELİĞİNE GÖRE VEREMEM DİYORLAR DİLEKÇE VERDİM İŞ VERENE İŞLEME KOYMADILAR BİR KAÇ AVUKATLA GÖRÜŞTÜM DAVA AÇSAN DA BİR ŞEY OLMAZ  DİYORLAR NE YAPMAM VE NERELERE BAŞVURMAM GEREKİYOR BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ TEŞEKKÜRLER.
Ara
Cevapla
Mustafa Baysal
#3
Ahmet bey, şu andaki durumunuz nedir? Çalışıyor musunuz? Çalışıyorsanız, hangi bölümde çalışıyorsunuz?
Ara
Cevapla
MUMCU
#4
evet şu anda çalışıyorum yer üstünde yer altına vermiyorlar arada maaş ve ikramiye farkı var birde emekliliği etkiliyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler nerelere başvurabilirim
Son Düzenleme: 12-12-2016, Saat: 12:37, Düzenleyen: MUMCU
Ara
Cevapla
Mustafa Baysal
#5
Tekrar merhaba. Şunu söylemem gerek; sizin yer üstünde mi yoksa altında mı çalıştırılacağınızla ilgili karar vermek yetkisi ve hakkı işverendedir. Ağır işlerde çalıştırılmamanız gerektiğine dair raporunuz varsa, işveren sizi ağır işte çalıştırmadıktan sonra ister yer altında ve isterse yer üstünde çalıştırabilir. Arada mali kaybınız olduğunu anlasam da, bu gerekçeyle işten ayrılırsanız açacağınız davayı kaybedebilirsiniz.
Ara
Cevapla
MUMCU
#6
merhaba mustafa bey ben işten ayrılmak gibi bir niyetim yok ben iş mahkemesine yer altına inmek için dava açsam yada bölge çalışma müdürlüğüne başvursam akibeti ne olur bilginize dayanarak bizim 26 dönem toplu iş sözleşmesinde yazan 33 maddenin 4 ve 5 maddelerine istinaden dilekçe yazdım sağlık kuruluşuna sevkimi istiyorum diye dilekçeyi işleme almadılar.
Ara
Cevapla
Mustafa Baysal
#7
İşten ayrılmadan iş mahkemesine dava açamazsınız. Aynı şekilde İşkur'a yapacağınız şikayet de sonuçsuz kalacaktır. Böyle bir durumda tek çözüm merci, varsa sendika ve diyalog yoludur.
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap
Konu


Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 26-03-2017, Saat: 00:37