İşçi Dünyası Forum'dasınız. / İşçi Dünyası Sitesi'ne gitmek için tıklayınız!
Hoşgeldiniz! İşçilere dair her tür konuyu tartışabilir ve sorularınızı iletebilirsiniz. ÜYE OLMADAN DA ZİYARETÇİ OLARAK KONU AÇABİLİR VE YORUM YAPABİLİRSİNİZ.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İşyerinde kaç engelli işçi çalıştırılmalıdır?
(Okunma: 146)
Mustafa Baysal
#1
Lightbulb 
İşyerlerinde engelli işçi çalışıtırılması konusunda takdir yetkisi sınırlanmıştır. Bir başka deyişle işverenler diledikleri kadar engelli işçi çalıştırabilir ama bunun en az kaç olacağı devlet tarafından belirlenmiştir.

Bir işyerinde çalışıyorsanız ve işyerinde yeteri kadar engelli işçi çalıştırılıp çalıştırılmadığını merak ediyorsanız , bunun hesabını şu şekilde yapabilirsiniz. İşveren, işyerinde çalışan işçi sayısının en az yüzde 3'ü kadar engelli işçi çalıştırmak zorundadır. Ama bunun için öncelikle işçi sayısının en az 50 olması gerekir.

O zaman en az 50 işçisi olan işverenin işçi sayısının yüzde 3'ü alınmalıdır. Çıkan rakam küsuratlı ise ve küsurat yarım veya fazlası ise tama tamamlanması gerekir.

Örneğin işyerinde 70 işçi varsa, çalıştırılması gereken engelli sayısı 2,1 çıkmaktadır. Bu durumda bunu düz 2'ye yuvarlarız. İşçi sayısı 90 olsaydı engelli işçi sayısı 2,7 çıkacaktı. Bunu ise 3'e yuvarlamamız gerekir.
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap
Konu


Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 23-03-2017, Saat: 01:19