İşçi Dünyası Forum'dasınız. / İşçi Dünyası Sitesi'ne gitmek için tıklayınız!
Hoşgeldiniz! İşçilere dair her tür konuyu tartışabilir ve sorularınızı iletebilirsiniz. ÜYE OLMADAN DA ZİYARETÇİ OLARAK KONU AÇABİLİR VE YORUM YAPABİLİRSİNİZ.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İşçiye yemek verilmesi zorunlu mu?
(Okunma: 226)
Mustafa Baysal
#1
Question 
İşçilerin işyerlerinde genelde en az bir öğünlük zaman geçirdiğini biliyoruz. Bu bazen iki ve hatta üç öğüne bile çıkabilmektedir. Örneğim markette kasiyer olan çalışan bir işçi öğle vaktini, 12 saat mesai yapan bir özel güvenlik görevlisi hem öğle hem de akşam yemeği vakitlerini işyerinde geçirmek zorunda kalabilir.

Bu durumda işçilere genelde yemek verildiği ya da ticket benzeri yemek kuponları verildiği bir gerçektir. Ama işveren yemek vermezse ya da yemek kuponu veya yemek ücreti vermezse ne olur?

Şu kadarını söylemeliyim ki; öncelikle iş sözleşmesine ve varsa toplu iş sözleşmesine bakılır. Bunlarda yemek verileceğine dair hüküm yoksa işveren yemek vermek zorunda değildir.

İş Kanunu işverenin işçisine ödeyeceği asgari ücreti belirlemiştir. Bu ücreti ödeyen işverenin kanunen ekstra bir yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle işyerinde kendisine yemek verilmeyen işçi, sadece bu nedenle işten ayrılırsa mağduriyet yaşayabilir.
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap
Konu


Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 26-03-2017, Saat: 00:43