İşçi Dünyası Forum'dasınız. / İşçi Dünyası Sitesi'ne gitmek için tıklayınız!
Hoşgeldiniz! İşçilere dair her tür konuyu tartışabilir ve sorularınızı iletebilirsiniz. ÜYE OLMADAN DA ZİYARETÇİ OLARAK KONU AÇABİLİR VE YORUM YAPABİLİRSİNİZ.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İş müfettişi tutanağına itiraz
(Okunma: 144)
Mustafa Baysal
#1
Star 
İş Kanununda belirtildiği üzere Devlet, işyerlerini İş Müfettişleri eliyle denetlemektedir. Dolayısıyla iş müfettişlerinin büyük yetkileri vardır. Bir müfettiş işyerine teftişe geldiğinde, teftişini bir tutanakla nihayete erdirir. Bu tutanakta iş müfettişinin tespitleriyle birlikte müfettişin ve işveren vekilinin imzaları yer alır.

Peki tutanak düzenlenmişse ve işveren vekili tutanaktaki bazı hususlara katılmıyorsa ne yapmalıdır? İmzalamasa olur mu? Bu konuda yapılacak en doğru şeyin, katılınmayan hususların tutanağın sonuna yazılarak ihtirazi kayıt koyulması olduğunu düşünüyorum.

Tutanağı hiç imzalamamak, teftiş vermemek ya da teftişi engellemek gibi değerlendirilebilir ve yüksek miktarda ceza ile karşılaşılabilir. Bu nedenle işveren vekillerine tavsiyem, tam olarak neye katılmadıklarını tutanak sonunda ayrıntısıyla yazmaları ve ihtirazi kayıt koyduklarını beyan ederek tutanağı imzalamalarıdır.
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap
Konu


Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 23-03-2017, Saat: 01:16