İşçi Dünyası Forum'dasınız. / İşçi Dünyası Sitesi'ne gitmek için tıklayınız!
Hoşgeldiniz! İşçilere dair her tür konuyu tartışabilir ve sorularınızı iletebilirsiniz. ÜYE OLMADAN DA ZİYARETÇİ OLARAK KONU AÇABİLİR VE YORUM YAPABİLİRSİNİZ.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İş Kanunu bakımından beyaz yaka / mavi yaka ayrımı var mıdır?
(Okunma: 193)
Mustafa Baysal
#1
Genel bir tabir olarak beyaz yaka için, ofis çalışanları ya da statü olarak en alt seviyede olmayan işçiler tanımı yapılabilir. Bu tanım elbette genişletilebilir. Ancak beyaz yaka ve mavi yaka arasında statü, ücret, nitelik, kadro vb. birçok farkın olduğunu söyleyebiliriz.

O halde bir fabrikada üretim işçisi olarak çalışan ile aynı fabrikada İK müdürlüğü yapan kişinin durumu İş Kanunu bakımından aynı mıdır? Bu sorunun cevabı kısaca evet'tir. Ancak Yargıtay kararları gereğince oluşan bazı içtihatlar vardır ki, bunlar fark olarak gösterilebilir.

Buna örnek olarak da, fazla çalışma ücretinin maaşın içinde yer almasını verebiliriz. Genellikle beyaz yakalılar için geçerli olan bu durumda, eğer işçinin fazla mesaisi maaşının içine yediriliyorsa ve işçinin ücreti makul seviyedeyse Yargıtay bu durumun kabul edilebilir olduğunu söylemektedir. 

Bu konuda deneyimi olan varsa, paylaşırsa memnun olurum.
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap
Konu


Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 23-03-2017, Saat: 01:15