İşçi Dünyası Forum'dasınız. / İşçi Dünyası Sitesi'ne gitmek için tıklayınız!
Hoşgeldiniz! İşçilere dair her tür konuyu tartışabilir ve sorularınızı iletebilirsiniz. ÜYE OLMADAN DA ZİYARETÇİ OLARAK KONU AÇABİLİR VE YORUM YAPABİLİRSİNİZ.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fırınlarda gece çalışması
(Okunma: 100)
Mustafa Baysal
#1
Gece çalışmasının temel özelliği, İş Kanununda özel olarak sınırlandırılmış olmasıdır. İşçinin gece yapacağı çalışmanın en çok 7,5 saat sürmesi gerekir. Bunun üstünde işçi çalıştırılması mümkün değildir.

Gece çalışmasından kastedilen ise, 20:00 ile 06:00 saatleri arasında yapılan çalışmadır. Ayrıca işçinin çalışmasının yarısından fazlası gece dönemine denk geliyorsa, bu işçi de gece çalışmış sayılmaktadır.

Fırınlarda da işin doğası gereği gece çalışması yaygındır. İş Kanununda fırınlara özel bir düzenleme olmadığından, buradaki çalışmaların da gece çalışması kurallarına uygun olması gerekir. yine yerleşik Yargıtay içtihatlarına göre, gece 7,5 saatin üzerindeki her çalışma fazla mesai sayılmaktadır.

Bu nedenle fırında çalışan işçiler gece mesai yaptıklarında çalışmaları 7,5 saati geçmemeli ve geçerse de bunlara fazla mesai ücreti ödenmelidir. Ayrıca gece 7,5 saatin üzerinde çalışan bir fırıncının iş kazası geçirmesi durumunda, işverenin kusuru da otomatik olarak artacaktır.
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap
Konu


Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 26-03-2017, Saat: 00:39