İşçi Dünyası Forum'dasınız. / İşçi Dünyası Sitesi'ne gitmek için tıklayınız!
Hoşgeldiniz! İşçilere dair her tür konuyu tartışabilir ve sorularınızı iletebilirsiniz. ÜYE OLMADAN DA ZİYARETÇİ OLARAK KONU AÇABİLİR VE YORUM YAPABİLİRSİNİZ.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çalışan ücretinin zamanında ödenmemesi.
(Okunma: 124)
ilker aydın
Sorum kişisel fakat genele hitap ediyor,
5 aydır sigortalı olarak bir firmada grafiker olarak çalışıyor, bu dönemde sadece 400 lira bir ödeme yapıldı onun haricinde bugün yarın haftaya diyerek iyi niyetinden faydalanarak atlattılar, hala sigortası ödeniyorama maaş ödemesi yapılmıyor, firmadan 2 ay evvelde ücretsiz izine ayırdılar.
Sorunumuz şu, o izinsiz günleri zaten istemiyoruz ama o 3 aylık kısım için nasıl bir yol izlenmeli.
Ara
Mustafa Baysal
O halde fiilen işten ayrıldığınızı söyleyebilir miyiz yoksa çalışmaya devam mı edeceksiniz?
Ara
ilker aydın
İşe gelme dendi bu 2 aylık dönemde ve gitmedi, iş olsa idi devam edecekti elbette fakat ödeme de yapılmadı, şu an sigortalılık devam ediyor, kanımca ödeme yapılmayacak ta, bugün yarın haftaya diye atlatmalar devam edecek, amacımız bizim 3 aylık alacağımız olan kısım, işten ayrılmak ve alacağımızı tahsil etmek stiyoruz.
Ara
Mustafa Baysal
Tavsiyem işverene ihtarname çekerek haklarınızı talep edin. Sonrasında ödeme olmazsa da İŞKUR'a başvurarak şikayette bulunun. Yine sonuç alamazsanız mecburen geriye dava yolu kalıyor.
Ara
ilker aydın
Evet anlıyorum, noterden bir ihtarname çekeceğiz bizde yarın ilk iş olarak, peki bunun maliyeti ne olur, ben internette araştırdım ama net bir cevap bulamadım, belli net bir tutarı var ise konuyla alakalı sıkıntı çeken arkadaşlara yardımcı olabiliriz.
Ara
ilker aydın
Yaklaşık 40 gün önce İşkur' a müracaat ettik fakat giden tebligatı almamış işveren, bizde iş mahkemesine gideceğiz bugün.
Ara
Mustafa Baysal
Noter maliyetini bilmiyorum ama 70-80 lira civarında olacağını tahmin ediyorum. Siz, notere gittikten sonra bilgi verirseniz herkes faydalanmış olur.
Ara

[-]
Hızlı Cevap
Konu

Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 16-01-2017, Saat: 18:04